Sci-Fi Storm

Hugo nominees announced

by on Apr.18, 2003, under General News

This year’s Hugo Awards nominees have been announced and the awards themselves will be given out at Torcon 3, August 28th to September 1st in Toronto, Ontario. Read More for the nominee list. No web site category this year… :^(


Best Novel

  • Bones of the Earth by Michael Swanwick
  • Hominids by Robert J. Sawyer
  • Kiln People by David Brin
  • The Scar by China Mieville
  • The Years of Rice and Salt by Kim Stanley Robinson

Best Novella

  • “A Year in the Linear City” by Paul Di Filippo
  • “Breathmoss” by Ian R. MacLeod
  • “Bronte?s Egg” by Richard Chwedyk
  • “Coraline” by Neil Gaiman
  • “In Spirit” by Pat Forde
  • “The Political Officer” by Charles Coleman Finlay

Best Novelette

  • “Halo” by Charles Stross
  • “Liking What You See: A Documentary” by Ted Chiang
  • “Presence” by Maureen F. McHugh
  • “Slow Life” by Michael Swanwick
  • “The Wild Girls” by Ursula K. Le Guin

Best Short Story

  • “A Gift of Verse” by John L. Flynn
  • “Creation” by Jeffrey Ford
  • “Falling Onto Mars” by Geoffrey A. Landis
  • “‘Hello,’ Said the Stick” by Michael Swanwick
  • “The Little Cat Laughed to See Such Sport” by Michael Swanwick

Best Related Book

  • The Battle of the Sexes in Science Fiction by Justine Larbalestier
  • Better to Have Loved: The Life of Judith Merril by Judith Merril and Emily Pohl-Weary
  • Dragonhenge by Bob Eggleton and John Grant
  • Ray Bradbury: An Illustrated Life by Jerry Weist
  • Spectrum 9: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Fenner and Arnie Fenner, eds.

Best Dramatic Presentation, Short Form

  • Enterprise, “A Night in Sickbay”
  • Enterprise, “Carbon Creek”
  • Buffy the Vampire Slayer, “Conversations With Dead People”
  • Firefly, “Serenity”
  • Angel, “Waiting in the Wings”

Best Dramatic Presentation, Long Form

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Minority Report
  • Spider-Man
  • Spirited Away

Best Professional Editor

  • Ellen Datlow
  • Gardner Dozois
  • David G. Hartwell
  • Stanley Schmidt
  • Gordon Van Gelder

Best Professional Artist

  • Jim Burns
  • David A. Cherry
  • Bob Eggleton
  • Frank Kelly Freas
  • Donato Giancola

Best Semiprozine

  • Ansible, edited by Dave Langford
  • Interzone, edited by David Pringle
  • Locus, edited by Charles N. Brown, Jennifer A. Hall
    and Kirsten Gong-Wong

  • The New York Review of Science Fiction, edited by
    Kathryn Cramer, David G. Hartwell and Kevin Maroney

  • Speculations, edited by Kent Brewster

Best Fanzine

  • Challenger, edited by Guy H. Lillian III
  • Emerald City, edited by Cheryl Morgan
  • File 770, edited by Mike Glyer
  • Mimosa, edited by Rich and Nicki Lynch
  • Plokta, edited by Alison Scott, Steve Davies and Mike Scott

Best Fan Writer

  • Bob Devney
  • John L. Flynn
  • Mike Glyer
  • Dave Langford
  • Steven H. Silver

Best Fan Artist

  • Brad W. Foster
  • Teddy Harvia
  • Sue Mason
  • Steve Stiles
  • Frank Wu

John W. Campbell Award for Best New Writer

  • Charles Coleman Finlay
  • David D. Levine
  • Karin Lowachee
  • Wen Spencer
  • Ken Wharton



Comments are closed.